kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Polacy o emocjach towarzyszących zadłużeniu
2014/8/4 21:28:36

Kobiety i mężczyźni różnią się podejściem do zarządzania finansami, z zwłaszcza kwestii zadłużenia i jego spłaty. Dla większości mężczyzn nieregularne spłacanie rachunków i rat to coś normalnego, ale panie traktują te sprawy jako powód do stresu i niepokoju – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK.

Z badania „Polacy o zadłużeniu” wynika, że w opinii zdecydowanej większości Polaków zadłużenie jest czymś ryzykownym (83%) i należy go unikać, jeśli nie zajdzie absolutna konieczność wzięcia pożyczki (85%). Jednak jeśli już dochodzi do sytuacji nadmiernego zadłużenia, kobiety zupełnie inaczej patrzą na ten problem niż mężczyźni. Największe rozbieżności widać w podejściu do spłaty długów, a także w poszukiwaniu pomocy i rozwiązań, by to zadłużenie stopniowo zmniejszyć.

Niespłacanie rat to dla mężczyzny niemal coś normalnego

Badani są dość równo podzieleni, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy niepłacenie rachunków i rat kredytów jest czymś normalnym – uważa tak 48% respondentów, a 50% jest odwrotnego zdania. Trochę inaczej widzą to jednak panowie i panie. Mężczyźni częściej (56%) niż kobiety (46%) uważają, że niepłacenie w terminie rachunków lub rat to coś zwyczajnego i może się przydarzyć każdemu.

Kobiety boją się zadłużenia

Wśród ankietowanych kontakt z firmami obsługującymi zadłużenie miało 16% mężczyzn i 11% kobiet. Są to głównie osoby w wieku 30-59 lat, które często zaczynają swoją drogę życiową z kredytem, który przez wiele lat muszą spłacać. Czy to, że mniej kobiet miało do czynienia z firmą zarządzającą wierzytelnościami oznacza, że kobiety lepiej dbają o swoje finanse, czy może bardziej obawiają się konsekwencji nieterminowego opłacania swoich należności? Z badania wynika, że bardziej prawdopodobne jest to drugie. Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają, że odczułyby lęk (20% kobiet wobec 10% mężczyzn) i zdenerwowanie (24% kobiet wobec 17% mężczyzn), gdyby otrzymały list od firmy obsługującej zadłużenia. Wśród mężczyzn natomiast częściej reakcją na list było zaciekawienie. Co ważne, co trzeci Polak deklaruje, że w przypadku, gdyby otrzymał taki list, poczułby motywację do nawiązania kontaktu z wierzycielem, któremu jest winny pieniądze lub reprezentującą go firmą obsługującą to zadłużenie.

Kobiety bardziej emocjonalne

Napięcie, stres, niepokój, lęk, również bezradność i niepewność to uczucia najczęściej kojarzone z zadłużeniem. Wspomina o nich 24-30% badanych. Można powiedzieć, że kobiety podchodzą do zadłużenia bardziej emocjonalnie. W badaniu, to one wskazują na większy wachlarz emocji. Zdecydowanie częściej niż mężczyźni kojarzą długi z lękiem (34% kobiet wobec 20% mężczyzn) oraz nieco częściej z bezradnością (odpowiednio 28% i 22%) i niepokojem (31% kobiet i 26% mężczyzn).

Kobiety częściej rozmawiają o swoich problemach z rodziną


Najbardziej zaufanymi osobami, z którymi Polacy są skłonni rozmawiać w przypadku problemów finansowych, są członkowie najbliższej rodziny (55%) oraz współmałżonkowie (50%). Dystansują oni pozostałych ewentualnych rozmówców. Jak wynika z badania, kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni omawiają tego typu problem z najbliższą rodziną (60% kobiet wobec 47% mężczyzn). 9% Polaków zadeklarowało, że w ogóle nie szukałoby pomocy w sytuacji zadłużenia. I to właśnie mężczyźni (12%) częściej niż kobiety (7%)w ten sposób zgłaszali chęć samodzielnego uporania się z problemem i niedzielenia się nim z nikim innym.

Spłata zadłużenia to głównie dla kobiet ulga i radość

Spłata długu kojarzy się Polakom przede wszystkim z ulgą (64%). W drugiej kolejności, wiążą ją z uczuciem radości (41%) oraz z satysfakcją (35%). O uldze i radości w kontekście spłaty zadłużenia częściej mówią kobiety niż mężczyźni (odpowiednio: 67% kobiet wobec 60% mężczyzn oraz 45% wobec 36% mężczyzn).

Nie od dziś wiadomo, że kobiety są bardziej emocjonalne i podchodzą do problemów bardzo osobiście, a także potrzebują rozmowy z najbliższymi i ich wsparcia. Jak wynika z badania, także problem zadłużenia zdecydowanie bardziej martwi kobiety niż mężczyzn. To one zdecydowanie częściej odczuwają ulgę i radość, kiedy uda im się rozwiązać swoje finansowe problemy. One także częściej rozmawiają o swoich problemach w najbliższym otoczeniu. Mężczyźni natomiast starają się sami zadbać o swoją sytuację i często nie widzą w niej wielkiego problemu – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: długi, finanse, kobieta, zadłużenie, zakupy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »